Beseda v knihovně 1.třída

Pondělí 15. května bylo pro děti z 1. třídy a mateřské školy výjimečným. Jakpak by ne, do útulné borské knihovničky zavítal výtvarník a autor zdařilých dětských knih – Petr Horáček. Zavítal k nám z Velké Británie, kde žije a publikuje své knihy. Jeho ilustrace pohltí nejen děti, ale i dospělé. Už na první pohled jeho obrázky člověka vtáhnou do děje příběhu a při jejich prohlížení je svět, aspoň se zdá být, barevnější.

Petr Horáček si pro děti připravil krásný program, ve kterém učí děti nemít strach malovat, jak mixovat a vrstvit barvy, hrát si s výrazy tváře a to jen za pomocí kresby očí a úst. Během besedy pan Horáček namaloval neuvěřitelně rychle a lehce pomocí pár tahů ptáčka, medvědy, kozu, slona a papuchalka. Vyprávěl o své babičce, která má nejraději zebry a o nezbedné koze, která mu jednou ukradla snídani a spolu s ní i oblíbený červený hrnek s bílými puntíky na kávu, kterou má nejraději se skořicí. A tahle koza se pak objevuje i v jeho příbězích. Známý autor ukazoval dětem i místa, kam jezdí tvořit. Přečetl nám několik jeho krásných knih – Jak myška snědla měsíc, Nejkrásnější místo na světě, Slon, Nejlepší dárek a brzy česky vycházející knihu o motýlovi. Ukázal nám, že jeho kniha o modrém tučňákovi je vlastně o tučňákovi, který opravdu existuje. Popsal rozdíly mezi slony – indickým a africkým. Zkrátka, za krátký čas jsme se toho dozvěděli mnoho. Beseda bavila nejen děti, ale i dospělé. Na závěr bylo možné nechat si podepsat knihu. Dostali jsme s sebou do třídy i podepsaného slona s věnováním, věřím, že nám tu dlouho zůstane.

Děkujeme za Vaši návštěvu, pane Horáčku!

Děkujeme také paní Křížové a ostatním, kteří se podíleli na přípravě (třeba na jeho oblíbeném štrúdlu).

My jsme si to nesmírně užili!

Nikola Staňková a prvňáčci

Přidáno 16. 5. 2023, autor: Jana Benešová