Exkurze Praha V. a VI. třída

Ve čtvrtek 27. dubna se žáci pátého a šestého ročníku vydali se svými třídními učiteli na exkurzi do našeho hlavního města. Po příjezdu do prosluněné Prahy jsme nejprve navštívili Národní technické muzeum na Letné, kde jsme zhlédli mnoho poutavých expozic a každý si zde přišel na své. Dalším cílem bylo projití známé Královské cesty, a proto jsme se vydali od Čechova mostu Pařížskou ulicí, kde žáci mimo jiné pečlivě prohlíželi svá vysněná auta. Po prohlídce známých dominant Prahy, jako je Staroměstské náměstí, Karlův most, Pražský hrad a další, jsme zamířili na návštěvu do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zde jsme prošli kontrolou rámem, která se stala pro mnohé zážitkem samotným. Všichni jsme ale nakonec prošli. Srdečně nás zde přivítala paní poslankyně Martina Ochodnická, která nás provedla více či méně známými místy svého působiště, kde nás jako občany zastupuje. Rozhodně nejzajímavějším se pro nás stal pobyt v samotném, z médií dobře známém, hlavním zasedacím sále. Zde jsme si mohli vyzkoušet, jak zasedají skuteční politici. Žáci zde byli  vyzváni, aby u řečnického pultu přednesli svoje připomínky k návrhu zákona o zákazu sladkostí na prvním stupni ZŠ a užívání mobilů ve škole. Našli se zastánci i odpůrci těchto návrhů a diskuze tak byla značně horlivá. Poutavým a zážitkovým způsobem nám tak bylo přiblíženo fungování Parlamentu ČR, navrhování, schvalování zákonů a politické dění obecně. Žáci měli také příležitost vidět originál podepsaného slibu nově zvoleného prezidenta a mohli si prohlédnout galerii historického vývoje našich prezidentů od Masaryka až po současnou hlavu státu. Paní poslankyni velice děkujeme za její čas a poutavý program. Pro některé žáky se stala exkurze premiérou v návštěvě našeho hlavního města, pro všechny ale zajisté skvělými chvílemi strávenými ve třídních kolektivech. Po naplno prožitém dni jsme se spokojení vydali zpět k našemu domovu. Následující den jsme reflektovali postřehy z exkurze a žáci využili své dojmy k sepsání dopisů Praze, nad kterými mohli následně diskutovat.

Mgr. Pavel Zikmund

Přidáno 25. 5. 2023, autor: Vladimíra Stará