Deváťáci a osmáci objevovali krásy Maďarska a Rakouska
Minulý týden vyrazili žáci 8. a 9. třídy na poznávací zájezd, který je zavedl k našim sousedům. Během nabitého programu stihli navštívit historické skvosty i nádhernou přírodu Maďarska a Rakouska.
Den první: Historická Budapešť a ubytování v Győru
Naší první zastávkou bylo hlavní město Maďarska. V Budapešti jsme strávili téměř celý den a prohlédli si ty nejdůležitější památky. Naše kroky vedly na velkolepý Budínský hrad, malebnou Rybářskou baštu a k budově parlamentu.
Nahlédli jsme také do dvou významných chrámů. Starší chrám svatého Matyáše na nás zapůsobil svým až orientálním nádechem, zatímco jiným se více líbila monumentální bazilika svatého Štěpána. Náročný program jsme zakončili zaslouženým rozchodem na slavné Váciho třídě. V odpoledních hodinách jsme se pak přesunuli na ubytování do města Győr, které jsme stihli poznat alespoň letmo.
Den druhý: Plavba po „rakouském moři“ a město čápů
Druhý den patřil Neziderskému jezeru, kterému se v Rakousku přezdívá „moře“. Jde o druhé největší stepní jezero v Evropě. Absolvovali jsme zde okružní plavbu lodí, během které jsme viděli, a hlavně slyšeli, vzácné druhy ptactva.
Poté jsme zamířili do malebného městečka Rust, které je vyhlášené hnízděním čápů. Naše putování jsme zakončili na druhé straně jezera v městečku Podersdorf am See. Zde žáky čekal závěrečný rozchod – někteří odvahu a vykoupali se v jezeře, jiní dali přednost zábavnímu parku nebo jen tak odpočívali a nasávali příjemnou, už téměř letní atmosféru.
Co říci závěrem?
Zájezd splnil svůj účel na jedničku. Žáci si v praxi vyzkoušeli konverzaci v angličtině i němčině a na svůj seznam navštívených míst si připsali další úchvatné památky ze seznamu světového dědictví UNESCO.
Obrovské poděkování patří všem rodičům, kteří dětem tento výlet umožnili a otevřeli jim tak dveře k poznávání nových zemí, cizích kultur a přírodních krás.
M. Aubusová