Jižní Anglií netradičně

V letošním školním roce jsme měli s žáky osmé a deváté třídy naplánovaný poznávací zájezd do Anglie. I když jsme letos museli vycestovat o něco dříve než obvykle, všichni se moc těšili. Neděle 26. března byla oním dnem D. Dopoledne jsme se sešli před školou, kde nás čekalo první překvapení – cesta dvoupatrovým autobusem.

V průběhu nedělního dne jsme projeli přes Českou republiku, Německo, Nizozemí, Belgii a Francii       a v brzkých ranních hodinách jsme trajektem přepluli přes průliv La Manche na území Velké Británie.

V pondělí nás přivítal sluncem zalitý Londýn. Zhlédli jsme všechny nejznámější památky tohoto města – Královskou observatoř Greenwich, Big Ben, Tower Bridge, Westminsterský palác s výměnou stráží, Downing Street, St. James’s Park, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí, čínskou čtvrť nebo Covent Garden. Pro rychlejší přesun jsme využili vyhlídkovou plavbu lodí po řece Temži. Putování      po Londýně jsme zakončili projížďkou na London Eye, z jehož vrcholu jsme si užívali krásný výhled     na celé město.

Večer si děti vyzvedli „náhradní“ rodiče, a tím začala pro mnohé z nich ta dobrodružnější část exkurze.

Druhý den ráno jsme se sešli odpočatí a plní zážitků z náhradních rodin a mohli se vydat vstříc novému dni. V úterý nás čekalo město Brighton, kde jsme si prohlédli bývalé sídlo krále Jiřího IV. Royal Pavilion, a poté jsme navštívili podmořské akvárium Sea Live Centre. Návštěvu Brightonu jsme zakončili procházkou po nejdelším molu, které zasahuje 512 m do moře.

Odpoledne jsme se přesunuli do přístavního města Portsmouth, kde jsme si prohlédli slavnou loď Victory admirála Nelsona. Tento den na nás ještě čekaly i všemi očekávané nákupy.

Večer jsme se opět rozjeli potrénovat angličtinu do našich rodin.

Poslední den pobytu na území Velké Británie jsme zahájili v přístavním městě Southampton, odkud vyplula slavná loď Titanic. Navštívili jsme zde Sea City Museum, které je věnované právě Titanicu. Poté jsme se trajektem přepravili na ostrov Isle of Wight, kde jsme si prohlédli Osbourne House, oblíbené sídlo královny Victorie a prince Alberta.

Cesta zpět přes průliv La Manche byla opět trajektem. V nočních hodinách jsme se dostali na pevninské území Evropy a vydali se směrem k našim domovům. Po celou dobu zájezdu nám všechny potřebné informace zprostředkovával průvodce cestovní kanceláře.

Myslím si, že exkurze se vydařila ve všech směrech. Přálo nám počasí, hostitelské rodiny byly příjemné, viděli jsme spoustu zajímavých památek a přivezli si jistě spoustu zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.

Věřím, že pro spoustu dětí byla naše návštěva Velké Británie jen takovou ochutnávkou, a někteří se tam zcela jistě ještě někdy vypraví, neboť krásných míst je zde mnohem víc.

Za účastníky zájezdu Věra Musilová

Přidáno 4. 4. 2023, autor: Vladimíra Stará