Ohlédnutí za soutěží Zlatý list

6. a 7. května 2026 proběhlo krajské kolo Zlatého listu.
Ohlédnutí za soutěží Zlatý list

Z místního kola Zlatého listu (24. 4. 2026 v Balinách) postoupila z naší školy dvě družstva – mladší VYDRY (žáci 6. ročníku) a starší HOUBIČKOVÁ MAFIE (žáci 8. ročníku).

Kde probíhalo letošní krajské kolo? Letos to bylo v Zubří u Nového Města na Moravě. 29. ročník měl dvě části: prezentaci celoroční práce pro přírodu a přírodovědnou stezku s osmi (devíti) stanovišti.

Po slavnostním zahájení se Houbičková mafie vydala obhajovat práci pro přírodu. Její obhajoba byla mezi staršími hodnocena jako nejlepší a dostali za ni 164 bodů!  Mladší družstvo se vydalo na orientační hledačku. Dostali mapu pro orientační běžce a pomocí buzoly měli najít celkem 15 stanovišť. Když družstva starších odprezentovala, vyměnili si to s mladšími. Ukázalo se, že máme šikovné sportovce, protože starší obsadili v orientační hledačce krásné 3. místo.

Druhý den po snídani se družstva vydala na soutěžní přírodovědnou stezku. A z jakých oborů byly všetečné otázky porotců? Bylo to: zemědělství, práce s mapou, kraj Vysočina, hmyz, opylovači, les, ornitologie, botanika a starší navštívili ještě stanoviště klimatologie.

A jak si vedla naše družstva? Přední místa jsme sice neobsadili, ale ostudu jsme si také neudělali! S celkovým počtem bodů byla HOUBIČKOVÁ MAFIE (Petr Dostál, Josef a František Ambrožovi, Vítek Požár, Vít Rozmarin a Jiří Dvořák) na 6. místě a na družstvo na 5. místě ztratila jeden jediný bod. Mladší VYDRY (Jan Dostál, Matyáš Chrást, Jakub Kučera, Tobiáš Pohanka, Markéta Ďásková, Nikol Vilišová) obsadily také 6. místo v konkurenci devíti družstev.

Na závěr bych chtěla poděkovat bývalému předsedovi ZO ČSOP Pavlu Křížovi, který nám každoročně pomáhá s přípravou a poznáváním stromů a keřů a vedení naší základní školy za podporu a SRPDŠ, kteří společně financují náklady na účast v soutěži.

Koordinátorka EVVO Zuzana Jurková

Přidáno 13. 5. 2026, autor: Vladimíra Stará

tisk Tisknout   ↑ Nahoru