Ostrůvek 2. třída

Ve čtvrtek 12. října se vydala 2. třída a v pátek 13. října 3. třída brzy ráno linkovým autobusem na Ostrůvek do Velkého Meziříčí na program Než si ukrojíme krajíc chleba.  Děti byly rozděleny do dvou skupinek, ve kterých si prošly dvěma částmi programu. První část se věnovala srovnáním různých typů krajin, práci na poli dříve a dnes, rozdělením obilovin, pojmu úhor a práci s cepy. Druhá část se zabývala mlýny, mletím mouky, pečením chlebových bochánků a různým druhům pečiva. Děti se dozvěděly, co různé druhy pečiva symbolizovaly a proč se pekly. Preclík symbolizoval nekonečno, pletýnka ze tří pramenů propojovala minulost, přítomnost a budoucnost. Koblížky se dělaly pro zasycení těla po dlouhé zimě na masopust, vánočka připomínala provaz a třeba taková bábovka se pekla porodním bábám.

Po celém programu zbyl čas na prozkoumání zahrady a návštěvy pekařství na náměstí.

Výlet byl zpříjemněním školního roku! J

Nikola Staňková, Dana Havelková, Jana Benešová, Miroslava Kotačková

Přidáno 16. 10. 2023, autor: Jana Benešová