XI. třída – beseda s odborníkem

V pátek 15.3. si přišel v rámci projektu Den pro školu s žáky 9. třídy popovídat mineralog Petr Gadas, který působí jako odborný pracovník v Ústavě geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nejdříve jsme se dověděli základní informace o tom, co jeho povolání obnáší a poté už jsme se společně vydali do meziplanetárního prostoru, kde jsme objevovali nejrůznější planetky, komety a další tělesa. Do rukou se nám také dostaly různé druhy meteoritů, pravěký křemen opracovaný do podoby pěstního klínu a vltavíny. Třešničkou na dortu bylo to, že jsme si mohli sáhnout na úlomek horniny pocházející z Měsíce. Po celou dobu programu jsme měli k dispozici speciální mikroskop, ve kterém jsme si mohli prohlédnout řez horninou s jednotlivými minerály. A ač se nám horniny nejeví příliš barevné, v mikroskopu nám připomínaly pestrobarevná motýlí křídla.

Tříhodinová beseda byla plná nových a zajímavých informací. Jsme rádi, že nám bylo umožněno toto setkání uskutečnit.

Věra Musilová

Přidáno 17. 3. 2024, autor: Vladimíra Stará